Mlgání, jak se této proceduře dnes nejčastěji říká, má svou tradici již v ájurvédské medicíně, kde ji lékaři praktikovali již v 1. tisíciletí př. n. l. Novodobý název „MLGÁNÍ“ je spojován z 80. lety minulého století, kdy tento léčebný a očistný postup znovu připomněl MUDr. Fedor Karach.
Výhodou této metody je její snadná aplikace a zařazení do našich každodenních rituálů. Zabere nám pouze několik minut denně (přibližně 12-18) a její účinky jsou mnohdy neuvěřitelné.
Ústa z pohledu celostní medicíny
V rámci celostní medicíny hrají ústa svou specifickou roli a to vzhledem ke skutečnosti, že jsou v přímém vztahu s některými orgány a orgánovými skupinami. Možná znáte z Tradiční čínské medicíny popř. z Ájurvédy diagnostiku dle jazyka. Na základě této diagnostiky terapeut zjišťuje kondici jednotlivých orgánů uložených v našem těle právě pohledem do pacientových úst.
Princip fungování olejového výplachu
Účinnost této metody je postavena na skutečnosti, že jedy a toxiny, které máme obsaženy v těle, se v prostoru ústní dutiny naváží právě na olej a společně s ním jsou následně odvedeny z těla a to pomocí prostého odplivnutí. Metoda vychází z toho, že do úst jsou toxiny přiváděny nejen z vnějšího prostředí, ale primárně z prostředí vnitřního. Z tohoto plyne, že metodu můžeme využít i pro léčení od úst vzdálených orgánů jako například ledvin, jater, tlustého střeva apod.
Kdy uvažovat o aplikaci metody pomocí olejového výplachu úst?
Olejový výplach je možné použít na jedné straně jako preventivní aktivitu, která nám pomůže zůstat zdraví a plní energie. Na straně druhé je však primárně určena k řešení již existujících zdravotních obtíží. Dle lékařů a terapeutů z celého světa, kteří ji ve své praxi využívají, je možné pomocí této metody léčit např.:
- problémy se zuby – kaz, uvolněné zuby, záněty dásní, zatížení amalgámem atd.,
- bolesti hlavy a migrény,
- oční problémy,
- jaterní choroby,
- ledvinové choroby,
- lymfatické potíže,
- trávicí potíže,
- kožní potíže,
- srdeční, cévní a oběhové potíže,
- potíže pohybového aparátu,
- oslabení imunity,
- gynekologické a klimakterické obtíže,
- virové a bakteriální infekce,
- a další nedostatky v oblastech zdraví, kde tento účinný detoxikační postup může pomoci s odstraněním jedů a toxinů, které problémy způsobují.
Kdy, jak často a jak dlouho výplach úst provádět?
Denní doba
Olejový výplach úst můžeme provádět v kteroukoli denní dobu. Ideální je však aplikovat metodu ihned ráno, jak vstaneme z postele. Před ranní aplikací nejíme a nepijeme. Důvodem je skutečnost, že velká část toxinů by se nám tímto počínáním dostala zpět do zažívacího traktu a to není žádoucí. Naším cílem je dostat tyto látky z těla ven. Pokud zvolíte více frekvencí popř. jinou denní dobu, je nutné výplach úst provádět vždy před jídlem.
Frekvence tzn. jak často výplach provádět
Toto záleží na závažnosti našeho onemocnění a skutečnosti, jak rychle se chceme zdravotních obtíží zbavit. Minimálně doporučuji aplikovat tuto metodu 1 x denně, maximálně pak 3 tzn. po probuzení, před obědem a před večeří. Při zvýšené frekvenci (3x denně) a správném provedení očistné kůry dojde k akceleraci léčebného procesu.
Délka detoxikace pomocí výplachu úst
Ukončení této terapie doporučuji jakmile jsou zdravotní obtíže vyřešeny tzn. došlo k opětovnému dosažení harmonie a organismus je v rovnováze.
Co můžete po začátku aplikace očekávat?
Ve většině případů jsem zaznamenal, že ihned po několika málo aplikacích začalo docházet ke zlepšení. Někdy se však stává, že v průběhu terapie dojde k dočasnému zhoršení. Takovou situaci vnímám jako velmi pozitivní a žádoucí. Tato „léčebná krize“ nám totiž ukazuje, že tělo nalezlo novou energii, s jejíž pomocí se snaží své problémy vyřešit tzn. nemoc ustupuje a organismus se uzdravuje. Toto přechodné zhoršení po krátké době odezní a to samozřejmě za pokračování terapie. Jinými slovy není žádného důvodu ve výplachu nepokračovat, ba naopak.
Co budeme potřebovat?
- Čajovou lžičku nebo škrabku na očistu jazyka.
- Slunečnicový, sezamový nebo olivový za studena lisovaný olej – Je možné použít různé oleje a využít jejich vztah ke konkrétním problémovým orgánům. Toto je však lépe konzultovat s terapeutem, který se orientuje v této problematice.
- Polévkovou lžíci na odměření oleje.
Olejový výplach úst – postup
- Pokud používáte zubní protézu je nutné ji před začátkem procedury vyjmout.
- Nejprve očistíme jazyk připravenou čajovou lžičkou popř. škrabkou. Čištění provádějte nenásilně a jemně. Směr čištění je od kořene jazyka k jeho špičce.
- Po očištění jazyka odměříme jednu polévkovou lžíci oleje a vložíme olej do úst. Ústa (samozřejmě již bez lžičky:-)) neprodyšně uzavřeme (nikoli však křečovitě). Ústa jsou po celou dobu výplachu uzavřena.
- Chvíli olej bez pohybu v ústech vychutnávejte.
- Následně uvedeme olej v ústech do pohybu. Prvním krokem je žvýkání. Žvýkejte olej jako byste měli plnou pusu. Ideálně krouživým pohybem. Tím dojde k tomu, že se olej dostane do všech zákoutí Vaší ústní dutiny. Vše provádějte naprosto klidně a vědomě. Mé doporučení je provádět tento krok 3-5 min.
- Následuje krok sání, kdy olej přecezujete a protahujete skrze zuby. Mé doporučení je provádět tento krok 3-5 min.
- Posledním krokem je pohyb jazyka. Tento krok spočívá v tom, že kmitáte v ústní dutině jazykem nahoru a dolů následně ze strany na stranu. Mé doporučení je provádět tento krok 3-5 min.
- Pokud budete mít chuť můžete se k jakémukoli kroku (žvýkání, sání či pohyb jazyka) vrátit bez vlivu na pořadí – nicméně nejprve je nutné pořadí dodržet.
- Brzy ucítíte změnu konzistence oleje v ústech. Nejprve bude řídnout, což je způsobeno přimícháním slin. Následně dojde k jeho zhuštění – to je velmi žádoucí okamžik, kdy došlo k navázání toxinů na olej. Následně se může konzistence i několikrát změnit, což je v pořádku.
- Olej rozhodně nepolikejte a nekloktejte. Po ukončení všech kroků jej vyplivněte a to nejlépe do toalety. Pokud byste měli možnost prozkoumat obsah tohoto vzorku pod mikroskopem asi byste se divili, jakou zoologickou zahradu byste objevili.
- Olej by měl mít po vyplivnutí bílou barvu, podobně jako mléko. Pokud je barva žlutá, trvalo vyplachování příliš krátce.
- Po vyplivnutí oleje si ústa několikrát důkladněte vypláchněte vlažnou vodou a přibližně po 15 minutách si můžete vyčistit zuby popř. se najíst.
Věřím, že Vám bude tento osvědčený postup k užitku.
Autor: Radek Moravec
se souhlasem autora převzato ze stránek
http://www.krizovatkyzdravi.cz/