Co bychom měli vědět o páteři

Málokdo se však zeptá: proč mě bolí záda? Měli bychom si uvědomit, že stav naší páteře závažným způsobem ovlivňuje stav našich vnitřních orgánů a tím i naši celkovou kondici. Každý obratel naší páteře je odpovědný za stav a funkci určitého konkrétního orgánu. Naznačení souvislostí stavů vnitřních orgánů. Naznačení souvislostí vnitřních orgánů s jednotlivými bloky

krční C: 1 – přívod krve do hlavy, hypofýza, mozek
2 – oči, sluch, spánky, čelo, jazyk
3 – tváře, zuby, uši
4 – nos, rty, ústa
5 – hlasivky, krční žlázy, jícen
6 – svaly krku, ramena, krční mandle
7 – štítná žláza, mazání ramen, loket
hrudní Th: 1 – loket a ruka, hrtan, průdušnice
2 – srdce
3 – plíce, průdušky, bránice
4 – žlučovody, žlučník
5 – játra, krev
7 – žaludek
8 – slezina, bránice
9 – nadledvinky
10 – ledviny
11 – ledviny, močovod
12 – tenké střevo, vejcovod, krevní oběh
bederní L: 1 – tlusté střevo
2 – břicho, slepé střevo, podpaží, stehna
3 – pohlavní orgány, děloha, močový měchýř, kolena
4 – prostata, svaly křížové oblasti
5 – holeň, kotník, chodidla, prsty na nohou, nárt

Zdroj: http://emilburger.webpark.cz

 

Pomůcka 

Tato pomůcka, nám názorně ukáže, který obratel páteře souvisí s vnitřním orgánem….stačí jen kliknout na obrázek, ten vás přesune na stránky, kde je vyobrazená páteř a pa už stačí po ní projíždět myší.

 

 

Páteř a souvislosti s orgány

O páteři se všeobecně ví, že podpírá tělo a vede v ní mícha, ze které vycházejí nervy, které zprostředkovávají výměnu informací mezi mozkem a orgány v těle. Reflexologická praxe často ukazuje překvapivé souvislosti, které by jinak byly laikovi, ale podle toho, co vidíme a slyšíme v praxi i lékařům, utajeny. Dá se říct, že páteř má vliv na všechny životní funkce v těle. Nejdůležitější částí páteře je však krční, protože od jejího stavu závisí kondice a fungování i ostatních částí. Nervy vycházející z páteře sice řídí všechny orgány a části těla, ale tuto jejich práci ještě kontroluje vagus (bloudivý nerv), který má svoje kritické místo na úrovni 3. obratle krční páteře. Tam často vlivem citového napětí ztuhnou svaly a vagus sevřou. Proto po uvolnění krční páteře (měkké reponaci) pociťuje ošetřený všeobecnou úlevu v celém těle.

Pokud se orgány zdráhají vyléčení a, jak se říká, nic na ně nefunguje, je velmi velká pravděpodobnost, že za nepříjemnostmi stojí zablokovaná páteř. Konkrétně u orgánů pánve to mimořádně platí. Například slečna (31) s chronickým zánětem močového měchýře se z tohoto problému léčila bezúspěšně rok klasicky antibiotiky, potom

další rok bylinkami a stejně se stav moc nezlepšil. Zajímavé informace vzešly z reflexní diagnostiky. Močový měchýř, kde se zánět vlastně odehrával, na reflexní plošce téměř nebolel. Silně však reagovaly ledviny, slinivka, dvanácterník a páteř. Ani páteř však nebyla nejcitlivější, kde by to člověk nejvíce očekával a totiž v křížové oblasti, ale byla to krční,

hrudní a nejvíce bederní páteř. Po dvou návštěvách a absolvování technologie Patakyových, která zahrnuje i odblokování celé páteře, jí problémy nenápadně zmizely.

Další vyléčení klienti

V jiném případě jistý pán (64) pravidelně každou noc pochodoval alespoň čtyřikrát na toaletu. Přes den močení probíhalo v normálních intervalech, problémy přicházely pouze v noci. V průběhu dne díky pohybu se páteřní blokáda natolik rozhýbala, že do pánve proudilo dostatek energie. Také se léčil bylinkami, ale ty moc nezlepšily situaci. Už se také dvakrát odhodlal jít na vyšetření, ale vždy tam byly fronty, tak se pokaždé vrátil domů. Reflexní diagnostika ukázala v reflexní plošce prostaty minimální bolest. Až nesnesitelná však byla v reflexních ploškách PC svalu (sval pánevního dna) a SI skloubení (skloubení křížové kosti a pánevní). Po asi deseti minutách střídavého mačkání všech bolestivých míst postupně bolest odcházela; jako by se rozpadala v příjemné mravenčení. V rozkroku cítil příjemné teplo. Vytratilo se také noční pochodování. S největší pravděpodobností i hemeroidy mají hlavní příčinu v blokaci páteře. I když tam je ještě, podobně jako u křečových žil, porucha krvetvorby, hustá krev, oslabená játra, k vyboulení žíly do prostoru přispívá enormní napětí v tkáních kolem řiti. To se zcela potvrdilo u muže (45), který musel v práci hodně stát na jednom místě. 
Kromě napětí, které se mu tím v pánvi hromadilo před objevením hemoroidů zažíval časovou tíseň. Jemu kromě odblokování páteře pomohlo opakování formulky: „Na všechno důležité v mém životě mám dostatek času.“ Tím se citové napětí v dané oblasti uvolnilo a hemeroidy beze stopy a následků do dvou týdnů zmizely. I neplodnost má často na svědomí zablokovaná páteř. Zejména se jedná o neprůchodnost vejcovodů, doprovázenou ještě dalšími chorobnými jevy, jako jsou cysty a nádůrky. Jedná se znovu o slabý tok životní energie do pánve díky napětí v okolí SI skloubení. Velmi častou příčinou těchto potíží bývá i pádem poraněná kostrč. Jistá paní, která si v dětství narazila kostrč, se na našem kurzu přihlásila, že na ní můžeme předvést naše postupy. Asi po dvou měsících na to nám s velkou radostí oznámila, že po třinácti letech bezúspěšného snažení o dítě zjistila, že je těhotná. Stává se také, že po odblokování páteře a pánve se najednou dostaví menstruace po dlouhodobé pauze.

I na srdce mají velmi nepříznivý vliv poruchy krční a hrudní páteře

U srdcařů přitom reflexní plošky srdce bolí zřídkakdy. To znamená, že srdce je v podstatě zdravé, pouze má velmi nepříznivé podmínky pro fungování a časem se, jak se říká, strhne. Byli jsme svědky případu se smutným koncem. Paní (52), která měla velké potíže s páteří, byla také léčena na srdce. V závěru už užívala přes 20 různých léků. Upadla do komatu a asi po měsíci zemřela. Pitva prokázala, že srdce měla zdravé, ale játra byla zničená jako u největšího alkoholika, i přesto, že dotyčná alkoholu příliš neholdovala. Zelený zákal (glaukom) má hlavní příčinu v zablokované krční páteři a ramenních pásech. Po měkké reponaci krční páteře se lidem okamžitě sníží nitrooční tlak, který bývá největším rizikovým faktorem pro vznik glaukomu. Krční páteř také velmi ovlivňuje štítnou žlázu. Ale v současnosti mohou za velký výskyt poruch štítné žlázy hlavně hormonální léky (antikoncepce, substituční léčba, kortikoidy). 
Každý den řešíme v ordinaci několik případů, ve kterých jsou hlavními hrdiny dvojice orgánů: dvanácterník versus bederní páteř, obr 1. Škádlení téhle dvojice bývá obousměrné. Například, většině lidí škodí kombinace kávy s mlékem, ale oni si to neuvědomují a pijí to tvrdošíjně dál. Po nějakém čase se jím vytvoří křečovitost v dvanácterníku, která se přenese do okolí bederní páteře a tam enormní tah svalů a úponu natolik stlačí ploténky, že se rozplácnou jako pneumatika a skřípnou nervy, probíhající bederní páteří. Následky jsou fatální. Od velkých bolestí v zádech, přes vystřelování bolesti do nohou až po znecitlivění prstů. Nutno říci, že toto dokáže zapříčinit i stres. Podobně i namožená bederní páteř dokáže zhoršit trávení a přivodit obtíže v břiše. Kromě základní reflexní plošky dvanácterníku, která je na vnitřní klenbě obou chodidel, je velmi účinnou i kauzální (příčinná) ploška dvanácterníku na obou nártech v koutcích mezi nártními kůstkami, obr 2. Z toho všeho plyne, že o páteř je třeba pečovat. Doporučujeme pravidelně každý den udělat několik cviků, které ju udrží v dobré kondici. Zejména musíme věnovat pozornost krční páteři, protože když je ta v pohodě, energie člověkem volně teče, hlava s břichem se domluví a člověk se cítí výborně.

Rady:

  • Ráno nikdy jen tak rychle nevyskočit z postele, ale 2-3 minuty se protahovat, jako to kotě v pelíšku.
  • Pak si sednout na okraj postele, nebo židli a 5 minut s vystrčeným zadkem dozadu a hrdě vztyčenou hlavou dýchat bráničně do břicha.
  • Přesunout se na toaletu a s chodidlem položeným na prkýnku omačkáváním a točením uvolnit hlavní klouby palců a prstů, obr.3.
  • Pak si zacvičit ve stylu pozdrav slunci nebo 5 Tibeťanů.
  • V posteli před spánkem pomačkat C1 bod na břiše a v okolí pupku, kde se mohou vyskytnout křečovitá, bolestivá místa. Trpělivým, opakovaným tlakem je postupně odstraníme. Závěrem je třeba bříško dlouho hladit (z Tao cvičení: muži nejprve 36krát doprava, poté 24krát doleva, ženy opačně).

Po psychické stránce stojí za tuhnutím a jinými problémy s páteří lpění na určitých postojích, tvrdošíjnost, tvrdohlavost, neschopnost se přizpůsobit a podobně. Okolí krční páteře je však nejvíce náchylné na usazování citového napětí. To vzniká potlačováním, nevyjádřením, nebo nerealizováním emocí, které vznikly v určitých situacích. Tak vzniknou tzv. spasmy, které mnohdy vůbec nejde rozmasírovat. V tom případě je nejsnadnějším řešením pomocí otázek najít příčinnou událost a umožnit tak vyvanutí uvízlých emocí. Člověk je tak starý, v jakém stavu má páteř. Proto se o ni vyplatí pečovat, abychom mohli plnohodnotně prožívat svůj život.

 

Beáta a Július Patakyovi
www.patakyovi.cz

 

Převzato z http://www.doplnek.com 

 

 

 

Vaše komentáře

Reklama