Měli byste využít jeho rozmanité účinky
Jablečný ocet upadl téměř v zapomenutí, a teprve před několika lety byl znovu objeven. Od té doby slaví triumfální návrat do domácností v mnoha zemích. Jeho kořeny sahají až do starověku. Již egyptská královna Nefertiti pečovala o svou krásu pomocí octových koupelí. Jablečný ocet je zdravý, při vnějším použití vykouzlí lesk ve vlasech, podporuje prokrvení pokožky a působí pozitivně na jejich kyselou ochrannou vrstvu. Když jej pijeme pravidelně, upravuje látkovou přeměnu. Dříve se jablečný vyráběl doma pomocí lisu na ovoce a byl to odpadní produkt, protože se na jeho výrobu používalo padané ovoce. Dnes se na získání jablečné šťávy používají čerstvé plody a lis na ovoce se může nahradit moderním elektrickým odšťavovačem. Šťáva se nechá kvasit až vznikne povlak octové plísně, která se objeví na povrchu jako lepkavá pěna. Kvasinky se přidávat nemusí, ale procesu kvašení napomohou.
Postup při přípravě jablečného octa
Jablka omyjeme, nakrájíme na čtvrtky, shnilá místa odstraníme. Kousky jablek dáme do lisu na ovoce nebo do odšťavovače.
Šťávu naplníme s částmi slupek a jádřinců do sklenic, demižonu nebo keramické nádoby. Přidáme trochu sušeného droždí (je k dostání ve specializovaném obchodě). Nádobu pevně uzavřeme.
Necháme stát asi 4 týdny, z povrchu občas sbíráme octovou plíseň a potom protřepeme. Když má ocet požadovanou chuť, přefiltrujeme jej přes lněné plátno a naplníme do čistých vyvařených láhví.
Zdroj: http://tajemny-poutnik.blog.cz