Moxa a moxování

Moxováním neboli využíváním tepla hořícího pelyňku se dociluje prohřátí, zklidnění a uvolnění vybraných míst těla – postižených ploch nebo akupunkturních bodů.

Využívá znalostí tradiční čínské akupunktury, kdy teplo pelyňku prostupuje tělo do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, doplňuje energii, podporuje oběh a vylučuje z těla chlad a bolest.

Má silný tonizující účinek na tělo a posiluje je v boji proti chronickým obtížím, vyčerpání a špatnému trávení. Pozoruhodně účinné je moxování zejména u preventivního posilování organismu a utužování zdraví.

Je třeba zdůraznit, že se k prohřívání používá přírodního způsobu léčby – tepla sálajícího při doutnání nejjemnějších částí mladých květů čínského pelyňku.

Jak moxování funguje?

Moxování je součástí tradiční čínské medicíny, která k nemocem přistupuje na základě celostního přístupu, kdy se sálavým hluboko prohřívajícím teplem uvolňují akupunkturní dráhy a aktivizují akupunkturní body, čímž se znovu nastoluje rovnováha toku vitální energie a v důsledku toho i schopnost těla napravovat sebe sama a čelit škodlivinám.

Starověký klasik Pien-Čchue (5.st.př.n.l.), který se poprvé v historii ve svých dílech zabýval výhodami moxování oproti akupunktuře, zdůrazňoval, že význam moxování spočívá v tom, že se tělu dodává nová energie, která může být použita za podmínek nedostatku i nadbytku, a to jako protiklad k akupunktuře, kterou je možno použít pouze, pokud má tělo dostatek vlastní vitální energie, a kterou nedoporučoval u oslabených osob, neboť by mohla ještě více prohloubit jejich slabost. Zdůrazňoval proto mj. význam používání moxy u oslabených a starých osob. V Úvodu do medicíny (dílo z roku 1575) se říká: „Když nemoc přestane odpovídat na bylinky a akupunkturu, doporučuje se moxování“.

O pelyňku

Lístky pelyňku (Artemisia chinensis) mají za sebou dlouhou tradici používání; čínská medicína jim přisuzuje teplou (jangovou) povahu, hořkou a pálivou chuť, účinky na doplnění krve a energie čchi. Používá se jich u nemocí z chladu a vlhkosti. Nejčastěji se používá „vata“ z kvítků pelyňku formovaná do doutníků, které umožňují snadnou aplikaci. Moderní výzkumy prokázaly, že v indikovaných případech požehování urychluje cirkulaci krve v pánevní oblasti, děloze a že podporuje a upravuje menstruaci.

Vůně hořícího pelyňku u většiny lidí navozuje pocit uvolnění. Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidové tradici se pelyňkem plnily polštářky na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.

Použití moxy

· nadměrná citlivost na chlad v kterémkoli věku
· preventivně při sklonu k častému nachlazení, poruchách imunity, zahlenění
· doplnění tepla namáhanému organismu (sportovci, osoby pracující v chladu)
· chladné končetiny
· chronické vyčerpání, slabost, únavový syndrom
· lokální prohřátí míst, na kterých je pociťován chlad (kloubů, šlach i svalů)
· lokální necitlivá místa
· nadměrné pocení v průběhu dne
· k obecné podpoře zdraví a k dodání energie
· revmatické bolesti zhoršující se v chladu
· artritidy, záněty šlach (tendinitidy), natažené svaly, poranění ze sportu
· Bechtěrevova choroba – postupné tuhnutí páteře
· bolesti zad (hexenšus), bolesti v oblasti beder, sedacího nervu, ztuhnutí ramenou a krku, vyhřezlé ploténky
· anuréza zhoršovaná chladem (nemožnost močení)
· enuréza zhoršovaná chladem (bezděčné pomočování)
· zadržování vody v organismu, otoky zhoršované chladem
· časté močení starých lidí z důvodu prázdnoty jangu ledvin
· děložní krvácení z nedostatku energie
· neplodnost, impotence (pokud je oboje zapříčiněno chladem)
· bolestivá menstruace, menstruační křeče
· astma chladného typu
· bolesti břicha a žaludku (ustupující teplem)
· průjmy zhoršované chladem nebo chladnými potravinami
· trávicí obtíže zhoršované chladem nebo chladnými potravinami
· deprese
· osteoporóza
· malárie
· záněty a chladové vředy (karbunkly a skrofulóza chladného typu)
· zmírnění akutního svědění u některých typů ekzému, účinek však vydrží jen několik hodin
· syndromy tradiční čínské medicíny: syndromy jin, chladu či prázdnoty.
· u osob, které nekonzumují jangové potraviny (zejména maso) a naopak preferují jinovou zeleninu či mléčné výrobky, lze organismu moxováním snadno doplnit tolik žádané teplo.
· Moderními výzkumy se zjistilo, že moxování zvyšuje počet erytrocytů, leukocytů, endorfinů a má antihistaminové působení, takže tlumí záněty
· Současné čínské studie rovněž prokazují úspěšnost u některých obtíží dýchacího ústrojí, ulcerózních kolitid a i v případech, kdy je nutno otočit plod do fyziologické pozice (hlavičkou napřed).

ilustrační foto

Aplikace moxového doutníku

1) Bez pohybu ve vzdálenosti, která je pociťována jako příjemná po dobu cca 3 – 5 minut. Tato metoda je zejména vhodná pro prohřívání určitého konkrétního bodu u chronických obtíží. Použijte druhou ruku, abyste kontrolovali lokálně vznikající teplo.

2) S podélným pohybem 5 – 15 minut napříč prohřívaným místem vpřed a vzad; opět ve vzdálenosti, která je považována za příjemnou. Tato metoda je zejména vhodná při prohřívání podélných ploch.

3) Krouživě 5 – 15 minut okolo prohřívaného místa, což je vhodné u prohřívání kloubů, zejména kolen. Vzdálenost je opět určena subjektivním pocitem příjemného tepla.

4) Pohybem k a od prohřívaného místa po dobu 5 ? 15 minut, čímž dochází k možnosti stupňovat intenzitu prohřátí, kdy oddálením doutníku ustane pocit pálení. Metoda je vhodná k hloubkovému prohřátí vybrané oblasti, moxa se nesmí nikdy pokožky fyzicky dotknout.

Výše uvedené postupy je možné během jedné aplikace mezi sebou volně kombinovat. Doporučuje se druhou rukou položenou kolem místa moxování kontrolovat intenzitu tepla v moxované oblasti.

5) Moxování horkou jehlou je metoda vhodná zejména pro akupunkturisty spočívá v zavedení jehly do zvoleného bodu a jejím následném prohřívání zapálenou moxou. Moxový doutník je rovněž možno nařezat na zhruba centimetrové kuželíky, které lze nasadit přímo na rukojeť kovové jehly a tam zapálit. Rovněž je možno na jehlu nasadit speciální malé moxovací špalíčky určené přímo pro moxování horkou jehlou. Vznikající teplo se příjemně šíří podél jehly do těla. Vzdálenost mezi koncem moxového kuželíku a kůží musí být větší než 2 cm aby nedošlo k popálení a pocitu pálení u pacienta. V některých případech je vhodné podložit moxu a okolí jehly kouskem alobalu. Tato metoda je vhodná v případech, kdy se zároveň požaduje ponechání jehly i moxování; dle čínské medicíny tedy zejména u onemocnění z chladné prázdnoty a obstrukcích z větrné vlhkosti. Tento typ moxování patří mezi vůbec nejúčinnější, doporučujeme Vám jeho kombinaci s akupunkturními jehlami Huanqiu z naší nabídky.

6) Přímé moxování na podložce se používá nejčastěji na zádech nebo na velkých kloubech. Zázvor nebo česnek nakrájíme na plátky tloušťky zhruba 1-10 mm. Na tyto plátky umístíme špalíček moxy, který odkrojíme z doutníkové moxy, nebo zformujeme do kuželíku moxovací vatu, a zapálíme. Teplo prohřívá do hloubky a prostupuje zázvorem či česnekem, přičemž zlepšuje krevní oběh v dané oblasti. Po celou dobu je nutno oblast sledovat a v případě pálení či nepříjemných vjemů okamžitě moxový kuželík odstranit. Rovněž je možno použít moxovací špalíčky s již hotovou podložkou.

Obvykle moxovaná místa

Mírné teplo produkované pelyňkovými moxami je po staletí užíváno v tradiční čínské medicíně, protože jeho účinky jsou pozorovatelně přínosné. Ačkoliv je od dávnověku považováno za bezpečné, nejde jej provádět kdykoliv a komukoliv. Následující odstavce jsou věnovány této problematice.

Moxování je zejména určeno pro osoby trpící chladem či chladovými stagnacemi.

Tradiční moxování spočívá v zapálení pelyňkových doutníků. Jejich kouř však mohou osoby s některými dýchacími obtížemi špatně snášet; v těchto případech doporučujeme použití mox bez tvorby kouře, které jsou obdobně účinné.

Obvykle moxovaná místa:

– lokálně klouby, šlachy a místa, kde je pociťován chlad
– akupunkturní bod „Tří mil“ cu-san-li (ST 36)
posílení obranyschopnosti organismu, prohřátí organismu, omlazující účinky
prevence nachlazení a chřipek
posílení sleziny a žaludku, pomáhá trávení
– oblast břicha
prohřívání meridiánu ženmai (střední linie břicha) u menstruačních křečí
– akupunkturní bod „Dosažení jin“ (Studnice prstu) č‘-jin (BL 67)
pro otočení plodu do fyziologické pozice
– akupunkturní bod „Sto přiblížení“ pai-huej (GV 20)
vyrovnání nadbytku v dolní části těla a nedostatku v horní části
dlouhotrvající průjmy, prolapsy konečníku, dělohy
– akupunkturní bod „Brána ducha“ šen-čchüej (CV 8)
znovunaplnění energií – zejména vhodné moxovat od středního věku dále
dlouhotrvající průjmy, akutní průjmy, zvracení, úplavice
velice účinná metoda, která má potenciál okamžitě ovlivňovat vstřebávání vody v tlustém střevě
odlišný způsob moxování: ležící osobě se naplní pupík suchou solí až po úroveň okolní pokožky, která se následně opatrně prohřívá moxou; sůl zde ochraňuje pokožku a bezpečně vede teplo
– akupunkturní bod „Středová prohlubeň“ čung-wan (CV 12)
posiluje a zvyšuje energii žaludku a sleziny
– akupunkturní bod „Překypující zřídlo“ jung-čchüan (KI 1)
podle starověkých textů pravidelné moxování posiluje organismus a prospívá dlouhověkosti nicméně někteří autoři v současnosti varují před příliš častým požehováním tohoto bodu z důvodu vyčerpávání rezerv jin
doplňuje ledviny a povzbuzuje jang
– kombinace pro dožití se alespoň 100 let dle poznámek lékaře Pien-čchue
kuan-jüan (CV 4), čchi-chaj (CV 6), ming-men (GV 4), čung-wan (CV 12)
– kombinace udržování zdraví
šen-čchüe (CV 8), čung-wan (CV 12), jung-čchüan (KI 1), cu-san-li (ST 36)

S lokalizací akupunkturních bodů a drah Vám pomohou naše akupunkturní modely.

Kontraindikace:

Moxování se nesmí provádět:
· u příliš hladových, nebo naopak najezených osob.
· po požití alkoholu
· u horečnatých onemocnění
· u stavů s návaly horkosti, pocitech horka a tepla – tedy u prázdnot jin
· u těhotných v oblasti břicha, beder a kříže
· v blízkosti očí, velkých tepen a pohlavních orgánů
· u prázdnoty jin se stoupajícím jangem
· při suchém dráždivém kašli případně s vykašláváním nitek krve nebo dokonce zvracení krve
· u citlivých osob v období úplňku se moxování provádí jen mírně nebo vůbec s ohledem na snášenlivost a možný vzestup jangu

Závěrem

Na vyžádání přiložíme k objednaným moxám i podrobný letáček „Moxa a moxování pro Vaši kondici“
Kompletní sortiment pomůcek pro akupunkturu, včetně široké škály akupunkturních jehel, akupresurních pomůcek, akupunkturních modelů a baněk naleznete v katalogu akupunkturních pomůcek.

 

Cena

Nabízíme velmi kvalitní čistě pelyňkové doutníkové moxy z Hunanu. „Čistě pelyňkové“ znamená, že obsahují pouze listy z pelyňku Artemisia vulgaris. Pelyněk pro tyto moxy pochází navíc z provincie Hunan, která je proslulá pěstováním nejkvalitnějších pelyňků. Nabízíme Vám je za výhodných 210 Kč za balení. Pelyňkové válce o velikosti 1,5 x 21 cm jsou dodávány dodávány po deseti kusech v krabičce.

„Nekouřící“ pelyňková moxa s omezenou dýmivostí za 210 Kč za balení, které obsahuje 5 válců 1,5 x 11 cm.

Moxovací kuželíky na akupunkturní jehly za 280 Kč za krabičku. V krabičce je 180 ks pelyňkových kuželíků o velikosti 1 x 1,5 cm.

Moxovací kuželíky pro přímé moxování s tlustou ochrannou samolepící podložkou za 410 Kč za krabičku. V krabičce je 200 ks pelyňkových kuželíků o velikosti 0,5 x 1 cm.

Sujok mini-moxy s průduchem uprostřed a samolepící podložkou za 350 Kč za krabičku. V krabičce je 200 ks pelyňkových kuželíků o velikosti 0,5 x 2,5 cm.

Pro příznivce přímého moxování máme v nabídce moxovací čistou pelyňkovou vatu 50 gramů za 35 Kč.

Zdroj: http://www.pragon.cz/acu/moxa.php

Vaše komentáře

Reklama